PAST LINEUPS

HOPSCOTCH MUSIC FESTIVAL 2018

 

1970s Film Stock | A/V Geeks | Abdu Ali | Alex Brown | Allie X | Anna St Louis | Armand Hammer | Bangzz | Black Box Theory | Blanko Basnet | Blueberry | Blue Cactus | Body / Head | Boulevards | Breathers | Caps | Chad Vangaalen | Charnel Ground | Chris Jacobs Band | Circuit Des Yeux | Combo Chimbita | Contour | Das Drip | Deaf Wish | Deakin | Dex Romweber | Diaspoura | Drag Sounds | DVSN | Ed Schrader’s Music Beat | Elephant Micah | Empath | Enemy Waves | Erica Eso | Escape-ism | Everything Is Terrible! | Fitness Womxn | Gang Gang Dance | Glenn Jones | Gown | Grizzly Bear | Grouper | Gudiya | Haircut | Haliu Mergia | Hatchie | HC McEntire | Heavensend | Holychild | House and Land | Indigo De Souza | It Looks Sad | Jennifer Castle | Jessie and the Jinx | Joe Westerlund | Julie Byrne | Karaoke | Kilbourne | Lee Ranaldo | Lightning Born | Liz Phair | Lomelda | M8ALLA | Mary Lattimore & Meg Baird | MC50 (MC 5 Kick Out The Jams The 50th Anniversary Tour) | Mhysa | Michael Rault | Miguel | Mind Over Mirrors | Mipso | Mistresses | Moaning | Molly Burch | Monolord | Moses Sumney | Nance | Nathan Bowles Trio | Negative Gemini | Nicolay and the Hot at Nights | Night Shop | Nile Rodgers & CHIC | No Age | Nosebleed | Oceanator | Omni | Ought | Paint Fumes | Palberta | Pamela_ And Her Sons | Patois Counselors | Real Estate | Red Fang | Reese McHenry | Renata Zeiguer | Romantic States | Sarah Shook and the Disarmers | SE Ward | Shopping | Shorn Silk | Skeletonwitch | Sleep | Sneaks | Space Heater | Speedy Ortiz | Spookstina | Stevie | Still Corners | Sunseeker | Sun Studies | Swearin’ | The Flaming Lips | The Jayhawks | The Love Language | The Revolution | The Spirit of the Beehive | The Tom Peters Theremin Order | Thoom | Thundercat | US. Girls | Vacant Company | Vanity Plates | Vic Mensa | W00DY | Warm Bodies | Waxahatchee | Yamantaka // Sonic Titan | Yawpers | Yonatan Gat | Young Bull | Zack Mexico | Zephaniah Ohora

 

HOPSCOTCH MUSIC FESTIVAL 2017

 

Absent Lovers | Acid Chaperone | Advance Base | Ahleuchatistas | Albert Adams | Aldous Harding | Alessandro Cortini | Ami Dang | Angel Olsen | Arone Dyer’s Dronechoir | Arrow Benjamin | Aunt Sis | Bellows | Beverly | Big Boi | Big Thief | Bill Kouligas | Birds of Avalon | Blois | Blursome | Body Games | Bodykit | Boy Harsher | Buke and Gase | Busdriver | Cass McCombs Band | Cherry Glazerr | Cloud Nothings | Cones | Cory Hanson | Dear Nora | Essex Muro | EZTV | Florist | Future Islands | Gobbinjr | Happy Abandon | Har Mar Superstar | Hoops | Hurray for the Riff Raff | Jenny Besetzt | JLin | Jock Gang | Kayo Dot | Kevin Morby | King Woman | Konvoi | Late Bloomer | M.E.S.H. | Machinedrum | Mannequin Pussy | Margo Price | Marie Davidson | Mary Timony Plays Helium | Melkbelly | Metz | Mineral Girls | Monk Parker | Moon Racer | Mount Eerie | Mount Moriah | Mourn | Mourning Cloak | Museum Mouth | Naked Naps | Natural Velvet | Ne-Hi | Nest Egg | Noname | No One Mind | O | Oddisee & Good Company | Pallbearer | Peaer | Pie Face Girls | Preoccupations | Protomartyr | Rapsody | Reflex Arc | Richard Llyod | Run the Jewels | Sand Pact | Serpentwithfeet | Severed Fingers | Shane Parish | Sheperds | Sir the Baptist | Skylar Gudasz | Snail Mail | Solange | Sound of Ceres | Sunflower Bean | Susto | Tei Shi | The Afghan Whigs | The Brian Jonestown Massacre | The Coke Dares | Thee Oh Sees | The Kneads | The Make-Up | The Notekillers | The Tills | Thou | Torche | Totally Slow | Truth Club | Yves Tumor

 

HOPSCOTCH MUSIC FESTIVAL 2016

 

75 Dollar Bill | Adia Victoria | A Giant Dog | Al Riggs | Amanda X | Anderson .Paak & The Free Nationals | Andrew Bird | Bad Friends | Baroness | Battle Trance | Beach House | Beach Slang | Beverly Tender | Big Freedia | Blursome | Bodykit | Bond St. District | Boulevards | C^L^PSE | Car Seat Headrest | Charming Youngsters | Cobalt | Container | Converge | Crete | Cross Record | Dai Burger | Damon / Dorji Duo | Daniel Bachman & Friends | Demdike Stare | Diet Cig | DJ Spinn & The Era Footwork Crew | Don Bikoff | Downtown Boys | Dynamite Brothers | Earthling | Earthly | Eldritch Horror | Eric Bachmann | Erykah Badu | ET Anderson | Gary Clark Jr. | Grohg | Grrl | Gun Outfit | Hotline | Housefire | Inga Copeland | Japanese Breakfast | Joan Shelley | Jodi | Julien Baker | Junglepussy | Kelela | Kid Millions & Jim Sauter | Kingdom | Konvoi | Kooley High | Lacy Jags | Lambchop | Lavender Country | Leila Abdul-Rauf & Nathan A. Verrill | LVL Up | M^KE | Maiden Radio | Man Forever | Milo | Mr. Carmack | Mutoid Man | Necrocosm | No One Mind | Oak City Slums | Occultist | Palm | Pink Flag | Promised Land Sound | Quilt | Rabit | Rainbow Kitten Surprise | Red Sea | Ricky Eat Acid | S.E. Ward | Sarah Shook & The Disarmers | Secret Guest | Sneakers | Sneaks | Soldiers of Fortune | Stooges Brass Band | Suzi Analogue | Swizzymack | Sylvan Esso | Television | The Coathangers | The Dead Tongues | The Dinwiddies | The Hell No | The Powder Room | The Snails | The Wyrms | Tom Carter | Treee City | Tribulation | Tuskha | Twin Peaks | Vhol | Vincas | Vince Staples | Voight-Kampff | Weird Pennies | Wiki | William Basinski | Wolf Parade | Wume | Wye Oak | Yob | Young Thug | Youth Code | Zensofly

 

HOPSCOTCH MUSIC FESTIVAL 2015

 

Ace Henderson | Acid Chaperone | Advaeta | American Aquarium | Bandages | Battles | Big Ups | Birds of Avalon | Black Clouds | Blaxxx | Booher | Boulevards | Breathers | Brief Lives | Bully | Cakes Da Killa | Carlitta Durand | Cashmere Cat | Chaz French | Chelsea Wolfe | Choked Out | Chulo TZYVYX | Clark | Cloud Becomes Your Hand | Dad & Dad | Daniel Romano | Deerhunter | DJ Earl | Dorthia Cottrell | Drippy Inputs | Dwight Yoakam | Echo Courts | Elisa Ambrogio | Escher | Eyehategod | Eyes Low | Father | Faults | Flock of Dimes | Forn | Godflesh | Godspeed You! Black Emperor | Goldlink | Grand Champeen | Grandma Sparrow | Hank Wood & The Hammerheads | Hanz | HeCTA | Ian William Craig | Jake Xerxes Fussell | Jefre Cantu-Ledesma | Jenks Miller & Rose Cross NC | Jenny Hval | Jessica Pratt | John Chantler | Jubilee | Keath Mead | King Gizzard & The Lizard Wizard | Las Rosas | Lawrence English | Le1f | Leapling | Less Western | Leverage Models | Lilac Shadows | Lizzo | Lost Trail | Loud Boyz | Lud | Luxe Posh | Lydia Loveless | Mac McCaughan | Mamiffer | Mary Lattimore & Jeff Zeigler | May Erwin | Microkingdom | Mitski | Moenda | Moon Duo | Morbids | Mumdance | Must by the Holy Ghost | Naked Naps | Natalie Prass and the Spacebomb Orchestra | Nathan Golub | Natural Causes | New Music Raleigh: Music by Oscar Bettison and Evan Zipory | Nick James | Nocando | No Love | Nots | Obey City | OBN IIIs | Old Man Gloom | Oulipo | Outer Spaces Ameriglow | Owen Pallett | Patois Counselors | Peacers | Phil Cook presents Southland Mission | Pile | Pill | Porches | Prurient | Pusha T | River Whyless | Roky Erickson | Sannhet | Sarah Louise | Secret Boyfriend | Sheer Mag | Shitty Boots | Silent Lunch | Skyblew | SMLH | Solar Halos | Some Army | Soon | Steve Gunn & The Black Twig Pickers | Tashi Dorji | THEFACESBLUR | The Vibekillers | Tombs | TV on the Radio | Tycho | Warehouse | Wayhas | Wildhoney | Wizard Rifle | Wovenhand | Wymyns Prysyn | X | Yandrew | Zack Mexico | Zeena Parkins | Zs

 

HOPSCOTCH MUSIC FESTIVAL 2014

 

Alexandra Sasuer | American Aquarium | Artificial Brain | Author & Punisher | Ava Luna | Avers | Axxa / Abraxas | Bedowyn | Blanko Basnet | Blursome | Body Games | Canine Heart Sounds | Coke Weed | Cousins | Dark Rooms | Davidians | Dead Gaze | Death | De La Soul | Demon Eye | Deniro Farrar | Dent May | Diarrhea Planet | Drag Sounds | Eagulls | Ed Schrader’s Music Beat | Enemy Waves | First Person Plural | Free Clinic | Freeman | Gems | Ghostt Bllonde | G String Drag | Guerilla Toss | Helm | High on Fire | Holygrailers | How To Dress Well | IIII | Jacuzzi Boys | Jamie xx | Joe Scudda | Ken Mode | Krill | Landlady | Last Year’s Men | Lee Noble | Loamlands | Lonnie Walker | Lunice | Madison Jay | Mapei | Mark McGuire | Marley Carroll | Mastodon | Mas Ysa | Matt Kivel | Matt Northrup | Monnig | Museum Mouth | Mutual Benefit | Nest Egg | New Music Raleigh Presents: Future Shock | Nguzunguzu | Nik Turner’s Hawkwind | No Eyes | No Love | Obnox | Octopus Jones | Open Mike Eagle | Palehound | Paperhaus | Phosphorescent (solo) | Potty Mouth | Power Trip | Prince Rama | Reigning Sound | Ryley Walker | Saint Rich | Screature | See Gulls | Soft Cat | Solar Halos | Spoon | St. Vincent | Strange Faces | Subrosa | Sun Araw | Sun Club | Sun Kil Moon | The Haxan Cloak | The Nervous Ticks | The Range | The Tills | The White Octave | Thurston Moore | Tony Conrad | Toon & The Real Laww | TOW3RS | Valient Thorr | Virgins Family Band | Wailin’ Storms | WELL$ | White Laces | White Lung | Wild Fur | Wing Dam | Winston Facials | Witch Mountain | Wowolfol | Young Cardinals | Yvette | Y’ALL | Zack Mexico

 

HOPSCOTCH MUSIC FESTIVAL 2013

 

Action Bronson | Adult. | Ahleuchatistas | Airstrip | Alexander Turnquist | Alpoko Don | Ama Divers | American Aquarium | Amor De Dias | Angel Olsen | Arborea | ASG | Ashrae Fax | Beloved Binge | Big Black Delta | Big Boi | Bitter Resolve | Black Zinfandel | Body Games | Boyzone | Broken Prayer | Califone | Casual Curious | Cesar Comanche | Charalambides | Charlemagne Palestine | Chatham County Line | Cian Nugent | Co. | Coke Bust | Cy Dune | Dan Friel | Daniel Bachman | Dauwd | David Grubbs | Deleted Scenes | Diali Cissokho & Kaira Ba | DJ Paypal | Double Negative | Doug Paisley | Drug Yacht | Dub Addis | Earl Sweatshirt | Endless Boogie | Eros & The Eschaton | Estrangers | Evoken | Ex Cops | Ex-Cult | Expo ‘70 | Fat Tony | Foot Village | Future Islands | Golden Void | Gorguts | Gross Ghost | Grouper | Helado Negro | High Aura’d | High Highs | High Wolf | Holly Herndon | Horse Lords | Houses | Ilyas Ahmed | Inter Arma | Ironing Board Sam | Jamaican Queens | Jeanne Jolly | John Cale | Jonathan Kane’s February | Katharine Whalen | Ken Vandermark & Tim Daisy Duo | Kopecky Family Band | Kurt Vile and the Violators | Lady Lamb The Beekeeper | Lapalux | Last Year’s Men | Late Bloomer | Leech | Libraness | Local Natives | Loincloth | Lonnie Holley | Low | Magik Markers | Majical Cloudz | Malcolm Holcombe | Maple Stave | Marnie Stern | Matmos | Matthew Dear | Melissa Swingle | Merzbow | Midnight Plus One | Mikal Cronin | Mike Shiflet | Morning Brigade | Mount Moriah play Miracle, Mount Moriah and The Letting Go | Nathan Bowles | Night Beds | Nightlands | Noise Trauma | Oblivians | Old Quarter | Overmountain Men | Oxyxmoron | Pelt | Pere Ubu | Pharmakon | Pig Destroyer | Pissed Jeans | Plume Giant | Protomartyr | Prypyat | Purling Hiss | Regina Hexaphone | Richard Bacchus & The Luckiest Girls | Richard Youngs | Riton | Rose Windows | Ryan Gustafsons’ The Dead Tongues | Ryan Hemsworth | Saints Apollo | Sal Mineo | San Fermin | Schooner | Shannon Whitworth | Shirlette Ammons T4GB | Slavic Soul Party! | Sleep | Solar Halos | Spacin’ | Speedy Ortiz | Spiritualized | Spooky Woods | Survival | Suuns | Swearin’ | Sylvan Esso | Terry Anderson and the Olympic Ass-Kickin Team | The Backsliders | The Beets | The Breeders play Last Splash | The Dreebs | The Everymen | The Human Eyes | The Kingsbury Manx | The Lollipos | The Rosebuds play Sade’s Love Deluxe | The Shilohs | The South Carolina Broadcasters | Toddlers | Tonk | Torres | Turf War | Twilighter | UBT | Villages | Water Liars | Waumiss | Waxahatchee | Whatever Brains | Wichita Falls | Wold | Wolf Eyes | Wool | XXYYXX | Zen Frisbee

 

HOPSCOTCH MUSIC FESTIVAL 2012

 

Airstrip | Altar of Plagues | Altos | Alvarius B | Amen Dunes | Arnold Dreyblatt & Megafaun | Balam Acab | Baroness | Big Troubles | Bill Orcutt | Bio Ritmo | Birds of Avalon | Black Skies | Boy Friend | Built to Spill | Burglar Fucker | Calico Haunts | Cantwell, Gomez & Jordan | Carlos Giffoni | Charles Latham | Charlie Parr | Cheater Slicks | Chelsea Crowell | Chris Corsano | Chris Forsyth & Koen Holtkamp | Chuck Johnson | Cities Aviv | Class Actress | Co La | Colin Stetson | Corrosion of Conformity | Curtis Eller | Damien Jurado | Dan Deacon | Danny Brown | Death Grips | Deerhoof | Delicate Steve | Doldrums | Donovan Quinn | Doonis Doonis | Dope Body | Drique London | Duchess Says | Ducktails | Elephant Micah | Escot | Exitmusic | Feltbattery | Field Report | Flesh Wounds | Flosstradamus | Free Electric State | Frustrations | Glenn Jones | Grohg | Gross Ghost | G-Side | Guardian Alien | Guiner Worms | Hacienda | Heads on Sticks | High Wolf | Hiss Golden Messenger | Holograms | Hubble | Hume | Hundred Waters | Ital | Jacaszek | Jackie Chain | Jane Jane Pollock | Jenny Besetzt | J Kutchma & The Five Fifths | Joint D | Jon Mueller’s Death Blues | J Roddy Walston & The Business | Julia Holter | Kenny Roby | Kevin Drumm | Lambchop | Laurel Halo | Lazy Janes | Left Outlet | Liars | Lilac Shadows | Little Hollow | Mac McCaughan | Make | Mark Holland | Mark McGuire | Matthew E. White: One Incantation Under God | Michael Rank & Stag | Midtown Dickens | Minor Stars | Mirel Wagner | My Best Fiend | Nails | Naked Gods | Nerves Junior | Nests | Nick Catchdubs | No BS! Brass Band | Nobunny | Oneida | Oren Ambarchi | Paint Fumes | Pallbearer | Papa M / David Pajo | Phil Cook & His Feat | Pipe | Pop. 1280 | Quiet Evenings | Roman Canole | Roomrunner | Samantha Crain | Savage Knights | Say Brother | Screaming Females | Secret Cities | Secret Mountains | Shark Quest | Shirlette & The Dynamite Brothers | Shovels & Rope | Silver Swans | Sinful Savage Tigers | Sister Crayon | Some Army | Starlings, TN | Strand of Oaks | Sunn O))) | Sutekh Hexen | Tenement | The Atlas Moth | The Band in Heaven | The Beast | The Beat Report | The Bronzed Chorus | The DB’s | Thee Oh Sees | The Future Kings of Nowhere | The Hot at Nights | The Jesus and Mary Chain | The Lizzy Ross Band | The Mountain Goats | The Roots | The Spits | The Toddlers | The Weather Station | Tomas Phillips & Craig Hilton | Tom Maxwell | Toon & The Real Laww | TOW3RS | Valient Thorr | Vattnet Viskar | Versus | Whatever Brains | White Hills | Withered | Wood Ear | Work Clothes | Wowser Bowser | Wye Oak | Wylie Hunter & The Cazadores | Yo La Tengo | Young and in the Way | Young Magic | Zack Mexico | Zammuto | Zeus | Zola Jesus

 

HOPSCOTCH MUSIC FESTIVAL 2011

 

All Tiny Creatures | Andrew Cedermark | Annuals | Apache Dropout | Apex Manor | Apple Juice Kid | Bandway | Barn Owl | Beach Fossils | Beans | Bird Peterson | Black Lips | Black Twig Pickers | Bombadil | Braids | Bustello | Caltrop | Carlittr Durand | Charlie Smarts | Cheyenne Marie Mize | Chip Robinson | Cold Cave | Crssis Orange | D&D Sluggers | Dan Melchior Uno | Das Menace | David Daniell | Dawn Golden and Rosy Cross | Des Ark | Dinosaur Feathers | Disappears | Drive-By Truckers | Duane Pitre Sextet | Dulipo | Dustin Wong | Dylan Gilbert | Earth | Embarrassing Fruits | Empress Hotel | Family Dynamics | Fight the Big Bull | Filthybird | Flight | Ford & Lopatin | Frank Fairfield | Frontier Ruckus | Future Islands | Gauntlet Hair | Generationals | Grandchildren | Gross Ghost | Guided By Voices | Heads on Sticks | Hog | Horseback | Invisible Hand | Jack the Radio | Japandroids | Jeff the Brotherhood | Jennyanykind | Jesse Sparhawk & Eric Carbonara | J Mascis | John Vanderslice | Jon Lindsay | Julianna Barwick | Justin Robinson & The Mary Annettes | King Mez | Kort | Krallice | L.E.G.A.C.Y. | Last Year’s Men | Le Weekend | Little Scream | Liturgy | Lonnie Walker | Lost in the Trees | Lower Dens | Man/Mirachle | Mandolin Orange | Man Will Destroy Himself | Mount Eerie | Mount Moriah | Mouthus | Old Bricks | Oneothrix Point Never | Onward, Soldiers | Organos | Oxbow | PC Worship | Peter Lamb & The Wolves | Prurient | Reading Rainbow | Rhys Chatham G3 | Royal Bangs | Royal Baths | Shit Horse | Sir Richard Bishop | Soft Company | Spcl Gst | Spider Bags | Steve Gunn | Superchunk | Swans | The Body | The Budos Band | The Caribbean | The Dodos | The Flaming Lips | The Foreign Exchange | The Light Pines | The Loners | The Love Language | The Moderate | The Necks | The Old Ceremony | The Prayers and Tears | The Strugglers | The Super Vacations | The Tender Fruit | The Tomahawks | Thien | Toro Y Moi | Twelve Thousand Armies | Twin Shadow | Tyvek | Unknown Mortal Orchestra | Weekend | Welsey Wolfe | Wembley | Whatever Brains | William Tyler | Wooden Wand | Woodsman | Xiu Xiu | Yair Yona | Yardwork | Yelawolf

 

HOPSCOTCH MUSIC FESTIVAL 2010

 

9th Wonder | Active Child | Actual Proof | Akron/Family | All Tiny Creatures | American Aquarium | Americans In Frances | Aminal | Aquarelle | Atlas Sound | Balmorhea | Bear In Heaven | Bellafea | Ben Frost | Best Coast | Big Remo | Birds of Avalon | Black Congo NC | Bowerbirds | Bright Young Things | Broken Social Scene | Brutal Knights | Burning Star Core | Cannabis Corpse | Collections of Colonies of Bees | Cults | Dex Romweber Duo | DJ George Brazil | Double Dagger | Double Negative | Dungen | Dynamite Brothers | Earpwr | Erin Mckeown | First Rate People | Floating Action | Followed by Static | Fucked Up | Future Islands | Goner | Gray Young | Greg Davis | Hammer No More the Fingers | Harlem | Harvey Milk | Horseback | In the Year of the Pig | I Was Totally Destroying It | Javelin | Jeb Bishop Trio | John Howie Jr. & The Rosewood Bluff | Jon Mueller | Juan Huevos | Kaze | Keith Fullerton Whitman | K-Hill | Kill the Noise | Kingsbury Manx | Kooley High | Kylesa | Light Pines | Locrian | Lonnie Walker | Lucero | Luego | Marissa Nadler | Max Indian | Megafaun | Merlin | Midtown Dickens | Monologue Bombs | Motor Skills | Mountains | Ned Rothenberg | No Age | Nomo | Ocean | Old Bricks | Panda Bear | Pattern is Movement | Picture Plane | Plague | Pontiak | Public Enemy | Raekwon | Rapsody | Richard Buckner | Ryan Gustafson | Sami Automatic | Schooner | Sharon Van Etten | Sightings | Sky Zoo | Sleepy Sun | Spcl Gst | Spider Bags | The Away Team | The Exmonkeys | The Golden Boys | The Golden Filter | The Love Language | The Moaners | Then | The Remix Project | The Rosebuds | The Small Ponds | The War on Drugs | Tigercity | Tortoise | Treasure Fingers | Tyler Woods | US Christmas | Veelee | Vincent Black Shadow | Washed Out | Weedeater | Wet Mango | Whatever Brains | Woods | Yp-Yap